DERNEĞİMİZ
SANAL MEZARLIK
WEB LİNKLERİ
KAN BANKASI
ÖZLÜ SÖZ
 • Hadis-i Şerif
  Din; Allah'a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara karşı samimiyettir.

  Müslim, İmân, 95
 • REKLAM VER
  DERNEK HABER BÜLTENİ
  19.08.2015 23:18:01
  Çayıralanda Yöresel Kalkınma Çalıştayı Yapıldı
  Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve bu gün ikincisi düzenlenen Çayıralan Yöresel Kalkınma Çalıştayı, Belediye Kültür Merkezinde düzenlendi. Çayıralan Kaymakamlığı ve Çayıralan Belediyesi himayesinde düzenlenen çalıştaya ilçe kaymakamı Ömer Faruk Yüce, Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı Alparslan Altan, Bozok Üniversitesi Rektörü Salih Karacabey, ilçe nüfusuna kayıtlı akedemisyenler, öğretim görevlileri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katılırken, moderatörlüğü çalıştay başkanı Mersin Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Nevzat Külcü yaptı.

  Çalıştayın açılında Açılış, Protokol ve Bilgilendirme Konuşmaları oturumunda, Çalıştay Başkanı Prof. Dr. Nevzat Külcü, Çayıralan Belediye Başkanı Yasin Şahiner ve Çayıralan Kaymakamı Ömer Faruk Yüce tarafından birer açılış konuşması yapıldı. Ayrıca Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey ve Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı Dr. Alparslan konuşurken, bilgilendirme konuşmalarında da Halk Eğitim Merkezi Müdürü Veyis Altuntaş, İş adamı Hüseyin Eryılmaz ve Ziraat Odası Başkanı Alparslan Berkde yöreye ilişkin bilgilendirme konuşmaları yaptılar.

  Konuşmalar bölümünde çalıştay başkanı Nevzat Külcü; geçtiğimiz yıl düzenlenen Çalıştayın durum değerlendirmesini ve sonucunu yorumlarken, o günden bu tarafa ilçede gerçekleşen olumlu ve olumsuz değişikliklerle ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

  İkinci konuşmacı olarak kürsüye gelen Çayıralan Belediye Başkanı Yasin Şahiner ise ilçe ve belediyenin faaliyetleri hakkında katılımcıları bilgilendirirken, geçen yıl ilki düzenlenen çalıştay raporunda belediye olarak yapılabilen ve yapılamayan konular hakkında bilgi verdi. Dışardan bir çok Çayıralanlının ilçe menfaatine olan bu çalıştaya katıldığını ancak ilçe merkezinde ikamet eden vatandaşlar tarafından günler öncesinden anons, ilan ve gazete yoluyla duyuruların yapılmasına rağmen katılımın azlığından da dert yandı.

  İlçe Kaymakamı Ömer Faruk Yüce ise konuşmasında ; “İlçemizde yeni göreve başladım. Çayıralan'a gönül vermiş bu kadar kıymetli insanı bir arada görmek beni mutlu etti. Daha önceki görev yaptığım ilçelerde görmediğim bu birliktelik beni heyecanlandırdı. Bu çalıştayın ilerde yapacağımız projeler için bizi motive edeceği konusunda hiç şüphem yok. Geçen yılki çalıştayın raporlarını inceledim. Çayıralan'da yetişmiş üst düzey bürokrat iş adamı akademisyen ve alanında uzman kişilerin katılımıyla gerçekten çok başarılı bir çalıştay düzenlemişsiniz. Sürdürülebilirliği sağlaması açısındansa çalıştayın 2.sini düzenlediğinizi önemsediğimi bilmenizi isterim. Bazı hususların altını çizmek istiyorum. Bu beraberliğe ister kurultay ister çalıştay deyin bu birliktelik bu katılım Çayıralan için çok önemli ancak bununla yetinilmemesi gerekiyor. Bu bağlamda gerek ilçe gerel il gerekse bölge düzeyinde katılımımızı artırmalıyız.

  Sayın Belediye başkanı da şuanki mevcut katılım hakkında da şikayet etti. Burada en azından tam bir birlikteliğin sağlanması gerekirdi. Bu noktada bu organizasyonların düzenlenmesinde herkese görev düşüyor. Üniversitemizin de katılımı bu konuda önemli. Biz yalnızca Çayıralanlıların değil bu ülkede söyleyecek sözü olan herkesi işbirliğine ve kaynaklarını bizim için kullanmalarına ihtiyacımız var Çayıralana yapacağımız her iş de sizlerle birlikte olmak beni mutlu edecektir. Hepinize geldiğiniz için teşekkür ederim dedi.

  Bozok Üniversitesi Rektörü Salih Karacabey konuşmasında; Yeryüzünün imarı, gelişmesi, kalkınması insanla mümkündür. Ürettiği düşünceyi hayata geçirecek olan, hayata geçirdiği düşünceyi takip edecek ve neticelendirecek olan insandır. Problemlerin en büyüğü bilgi olarak yetişmiş insanımızın bölgeyi terk etmesidir. Yine bu probleme katkı sağlayan diğer hususta insanımızın zaman içerisinde sosyal ahlak kurallarından kopmasıdır. Göç önemli bir problemizdir ama sosyal kopuş ondan önce gelmektedir. Bozok Üniversitemizin Rektörü olarak bize bu noktada katkı sağlayacak olan Meslek Yüksek Okulunun inşaatını yapan Hüseyin Eryılmaz Beye katkılarından dolayı teşekkür ediyorum ama inşaatı yapmak her şeyi bitirmiyor. Bozok üniversitesine bağlı olacağına göre öncelikle Bozok Üniversitesinin büyümesi gerekiyor.

  Hedefimiz önümüzdeki yıllarda hem akademisyen hem öğrenci hem çalışan sayısını büyütmek ve ülkemize katkı sağlayacak düzeye getirmektir. Bunu başardığımız zaman öyle ümit ediyorum ki Çayıralan'da bundan nasibini alacaktır. Bu noktada üzerimize düşen her şeyi yapmak için mücadele edeceğiz. Yarının bugünden daha güzel olacağı ümidiyle organizasyon heyetine teşekkür ediyor hepinize saygılar sunuyorum dedi.

  Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı Çayıralanlı Alparslan Altan ise; Bizler Çayıralanda büyüyen Çayıralanda okuyan daha sonra buraları terk ederek ülkenin değişik yerlerinde görev yapan kişilerdeniz. Çayıralana dışarıdan baktığımızda üzüleceğimiz birçok hadise var Göç sorunu bunların en başında. Ancak bizi sevindiren konularda var tabi bugün 2.sini yaptığımız çalıştay ve bal festivali etkinlikleri bizi bir araya getirme ve geleceğe ümitle baktıracak çalışmaların arasında bulunmaktadır. Çayıralan doğal güzellikleri ve imkanları yanında zorlukları çok fazla olan bir yerleşim yeridir. Dolayısıyla Çayıralan'da bir şey yapmak bir şeyi ortaya koymak gerçekten fedakarlık istiyor. Bizler bu konularda somut gelişmeler sağlama amacında gayret etmemiz gerekiyor. Üniversite genelinin gelişimi çok önemli ama Çayıralanın özelliğine baktığımızda Yüksek okulun aktif hale getirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor.

  Bu sene mümkün olmadı ama seneye somut bir gelişmenin gerçekleşmesini bekliyoruz. Çalıştaya katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum çalıştayın ve bal festivalinin bundan sonra daha bilinçli ve takipli bir şekilde yerine getirilmesini ve bunlardan ortaya çıkan somut sorunların takip edilmesini, ilçemize büyük katkılar gerçekleştirileceğini düşünüyor hepinize teşekkür ediyorum dedi.

  Öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere iki oturum halinde devam eden Çalıştayın ikinci oturumu olan Yöreden Küresele Değişim ve Vizyon: Düşünceler başlığı altında Sütçü İmam Üniversitesinden Araş. Gör. Murat Ertuğrul, Niğde Devlet Hastanesinden Dr. Yahya Öner, Çukurova Üniversitesinden Dr. Ziya Coşkun, Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi, Türkiye Daimi Temsilciliği'nden Dr. Zeki Öztürk ve Bozok Üniversitesinden Doç. Dr. Mustafa Böyükata tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

  Çalıştayda ayrıca Atölye çalışmaları: Yöre bazında SWOT analizi oturumunda bütün katılımcıların katkı verebileceği masa çalışmaları düzenlenerek ve Kültür, Eğitim, Şehircilik, Ekonomik Kalkınma ve Toplumsal hizmetler tartışılıp, devamında ise Panel: Atölye çıktılarının Masa Moderatörleri tarafından aktarılması oturumunda masa çalışmaları katılımcılara aktarıldı.
  ÜYE GİRİŞİ
  SAAT VE TAKVİM
  YOZGAT HAVA DURUMU
  YOZGAT
  SİTE ANKET
  ÇAYIRALAN VE KÖYLERİ DERNEĞİ Tüm Hakları Saklıdır